Populaţia scolară a unitaţii noastre a urmat si in cazul nostru dinamica demografica a judetului Prahova, astfel ca in anul scolar in curs (2016-2017)  inregistram o populaţie scolara de 325 elevi, repartizati in 15 clase.
                 In general elevii nostri provin din familii modeste, ca nivel cultural si profesional, de muncitori si agricultori, multi dintre ei in prezent someri.
                 Scoala functioneaza într-un local propriu, format dintr-un singur corp de clădire.
                 Baza materiala a scolii corespunde din toate punctele de vedere scopului pentru care a fost construită cuprinzând :
–         7 săli de clasă ;
–         1 cabinet de biologie ;
–         1 cabinet de informatica – AEL ;
–         1 bibliotecă ;
–         1 cameră special- amenajată pentru « Lapte şi corn »
                 Localul este bine intretinut, spatiile scolare au un aspect placut, functional. Prin grija conducerii scolii, prin efortul intregului colectiv de cadre didactice si elevi, prin sprijinul Primariei comunei Bucov, incepand cu 1999 s-a imbunatatit considerabil aspectul scolii prin amenajarea unei magazii, refacerea grupurilor sanitare, repararea soclului, igienizari interioare etc.
                 In livada scolii s-au plantat pomi fructiferi dand un aspect placut iar pe aleile de intrare au fost amenajate un gard viu si un spatiu pentru flori.